Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast” i Podziemna Trasa Turystyczna

Category: w Nowej Rudzie

Początki kopalni węgla kamiennego w tym regionie datowane są na 1742r, kiedy to familia von Stillfriedów założyła w tym miejscu kopalnię „Ruben”. Wyrobisko stopniowo powiększało się, tak że w 1930 r. użytkowano w kopalni już 7 szybów. 

Niestety kopalnia była bardzo niebezpieczna, bowiem dość często zdarzały się w niej wybuchy metanu, niemal za każdym razem uśmiercające grupę górników. Z tego też powodu, a także ze względu na wyczerpywanie się złoża, kopalnię zamknięto w 1994 r. Po likwidacji obiektu na miejscu dawnej kopalni stworzono Muzeum Górnictwa i Podziemną Trasę Turystyczną.

Zwiedzanie należy zacząć od budynku dawnego Zarządu Kopalni gdzie znajdują się cztery sale gromadzące najróżniejsze eksponaty związane z górnictwem. Do zwiedzania udostępniona jest także dyspozytornia, zobaczyć można też piece i wieże szybowe pochodzące z XIX w. Kolejnym etapem wycieczki jest zjazd do podziemnych wyrobisk, gdzie na własnej skórze, ubranym w górniczy kask, można poczuć trud pracy pod ziemią. Szczególną atrakcją kopalni jest Pierwsza Podziemna Kolej w Polsce dostępna dla wszystkich zwiedzających.

Muzeum otwarte codziennie od 9:00 do 16:00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny 17 zł
  • bilet ulgowy 14 zł

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej www.kopalnia-muzeum.pl

Zwiedzającym polecamy także wizytę w pobliskim Muzeum Minerałów pana Roberta Borzęckiego przy ulicy Obozowej w Nowej Rudzie - Drogosławiu. Kolekcjoner prezentuje w nim ponad 2000 okazów, 800 minerałów oraz kamienie szlachetne, meteoryty i skamieniałości.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00, ceny biletów to 2 zł - normalny i 1 zł - ulgowy. Dzieci do lat 5 wstęp wolny.

Zainteresowani dodatkowe informacje odnajdą pod adresem www.redbor.pl 

Wracając z Muzeum warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawy przykład skamieniałego drzewa wyeksponowanego przed naszą restauracją. Pochodzi on sprzed około 250 mln lat i został wydobyty w noworudzkiej kopalni.

 

Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast” i Podziemna Trasa Turystyczna
Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast” i Podziemna Trasa Turystyczna
Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast” i Podziemna Trasa Turystyczna
Previous Next Play Pause
1 2 3

 

Fotografie użyte w artykule zostały zaczerpnięte z:

 

Typ atrakcji kopalnia

Location

Obozowa 4, 57-401, Nowa Ruda, Poland

Website: kopalnia-muzeum.pl