Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, kościół pomocniczy parafii p.w. św. Katarzyny

Kategoria: w Nowej Rudzie

Prawdopodobną przyczyną powstania Sanktuarium Maryjnego na Górze Wszystkich Świętych była szlejąca na Ziemi Kłodzkiej w 1680 r. zaraza.

Nowo wybudowaną kaplicę poświęcono 1 listopada 1680r., lecz niekoniecznie musiało to oznaczać zakończenie jej budowy. Świątynie wzniesiona została na planie wpisanego w kwadrat krzyża greckiego. Materiałem zaś był nieopodal wydobywany kamień. Prawdopodobnym projektantem kaplicy był Jacobo Carove, który pracował m.in. dla hrabiów Ziemi Kłodzkiej. Niektórzy zaś przypuszczają, że projekt mógł stworzyć wykonawca budowli – szewc Christoph Langer, na co dowodem ma być zastosowanie sztukaterii z „style auriculaire” w Bawarii nazywanym „stylem małżowiny usznej”. Z kronik wiadomo też, że Langer traktował tę budowlę jak stworzoną z własnych szkiców. Niestety kaplica ta została całkowicie zniszczona, dlatego w latach 1993-1996 odbudowano nową, która ma w jak największym stopniu nawiązywać do tej pochodzącej z 1680 r. Jeśli chodzi o wyposarzenie świątyni, wartymi uwagi są: wzorowany na dawnym ołtarz główny z kolumnami korynckimi i figurą Matki Boskiej Bolesnej, figury we wnękach prezbiterium oraz freski na sklepieniach.

Odwiedzając kościółek w letnia sobotę z łatwością można natknąć się na ślubna ceremonię, bowiem jest to miejsce z przepięknym widokiem, idealne na tego typu uroczystości. Góra Wszystkich Świętych jest oddalona od naszej restauracji zaledwie o 8 km.

 

wSanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Fotografie użyte w artykule znajdą Państwo na stronach internetowych:

Typ atrakcji kościół

Lokalizacja

Góra Wszystkich Świętych, 57-400, Nowa Ruda, Poland