Kościół p.w. św. Anny na Górze św. Anny

Kategoria: w Nowej Rudzie

Przyczyna kultu św. Anny w Nowej Rudzie, a także budowy kaplicy na szczycie góry była drewniana figurka św. Anny Samotrzeciej wykonana w 1495 r. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała 1515 roku, natomiast obecna pochodzi z roku 1644.

Jest to jedna z pierwszych barokowych kaplic na terenach Hrabstwa Kłodzkiego. Została zbudowana na planie trójliścia z półkoliście zamkniętym prezbiterium, dwukondygnacyjną kruchtą ze sklepionym podcieniem w przyziemiu i emporą muzyczna na piętrze. Można zobaczyć tu także podcień stosowany we włoskich krużgankach. W 1665 wybudowano tutaj pustelnię, której mieszkańcy strzegli świątyni aż do roku 1919. Wnętrze świątyni zostało wykonane głownie w XXIII i XIX w. w rożnych stylach. Bardzo interesującym jest ołtarz główny z dwiema kolumnami korynckimi w którym umieszczono olejny obraz przedstawiający św. Annę uczącą Maryję w towarzystwie św. Joachima.

Z pierwszą świątynią w tym miejscu związana jest bardzo ciekawa historia Caspera Pohla, który przez swą zachłanność stracił trzy najlepsze konie (więcej informacji na ten temat można znaleźć w "Przewodniku historyczno-turystycznym po Nowej Rudzie" Andrzeja Behana).

Fotografię zaczerpnięto z:

 

Typ atrakcji kościół

Lokalizacja

Góra Św. Anny, 57-400, Nowa Ruda, Poland