Park Narodowy Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalne Grzyby

Gór Stołowych jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej. Na jego obszarze znajduje się wiele szlaków turystycznych. Głównymi atrakcjami parku są Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalne Grzyby.

Szczeliniec Wielki, zbudowany z piaskowca najwyższy szczyt Gór Stołowych, wyglądem przypominający stół. U podnóża góry położona jest miejscowość Karłów. Stąd na szczyt prowadzi trasa zbudowana z ponad 600 kamiennych stopni. Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć m.in. całą Ziemię Kłodzką. Główną atrakcją tego miejsca są liczne fantastyczne formy skalne, rzeźbione przez wiatr, wodę i lód m.in. Wielbłąd, Małpolud, Słoń, Kwoka. Najwyższym punktem Szczelińca jest skała zwana Fotelem Pradziada, na którą wchodzi się po metalowych schodkach. Podczas wędrówki wyznaczoną trasą, pomiędzy skałami, jedną z atrakcji jest najgłębsza szczelina gór, tzw. Piekiełko, na dnie której, nawet do lata zalega śnieg. 

Błędne Skały - niepowtarzalny skalny labirynt ścieżek i zakamarków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne nawet kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np. Skalne Siodło, Kurza Stopka. Bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze".

Skalne Grzyby – skupisko skałek występujące na terenie leśnym między Batorowem a Karłowem. Jak sama nazwa wskazuje są to formy skalne wyglądem przypominające grzyby, dlatego ich nazwy w większości wywodzą się od tego gatunku, m.in. Borowik.

 

Ceny biletów wstępu

W sezonie turystycznym 2015 bilety wstępu na teren Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał kosztują:

  • 3,00 zł - bilet ulgowy
  • 7,00 zł - bilet normalny

Wjazdy na "parking górny" przy Błędnych Skałach:

  • 20,00 zł - bilet za samochód osobowy
  • 50,00 zł - bilet za autokar

 

Wjazdy na tzw. "parking górny" przy Błędnych Skałach odbywają się zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

Park Narodowy Gór Stołowych nie prowadzi rezerwacji biletów wstępu.

ZE WZGLĘDU NA WSTĘPUJĄCE OKRESOWO SILNE OBLODZENIE CZĘŚĆ SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH W GÓRACH STOŁOWYCH W OKRESIE ZIMOWYM JEST ZAMKNIĘTA.

 

5
3
2
8
skalne2-5-2
skalne12-2
skalne1-3-2
strzeliniec9-2
strzeliniec7-2
strzeliniec4-3-2
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Fotografie zaczerpnięte z:

 

Typ atrakcji góry

Lokalizacja

Góry Stołowe, 57-350, Karłów, Poland

Strona www: www.pngs.com.pl