Muzeum porcelany

Niewielkie muzeum porcelany, pokazujące wyroby głównie polskich i niemieckich mistrzów. Założone zostało w 1908 roku w budynku Pałacu Albertich przez niemieckie towarzystwo regionalne. Dla zwiedzających otwarto je w 1947 roku. Na mocy decyzji ministra kultury z 2002, muzeum wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum podzielone jest na kilka działów tematycznych.

Dział ceramiki to przede wszystkim historyczna i współczesna porcelana użytkowa, dekoracyjna oraz galanteria, a także dzieła współczesnej ceramiki artystycznej i unikatowej.

Dział sztuki to w szczególności obrazy (portrety, pejzaże) europejskich malarzy, ale także wyroby rzemiosła artystycznego wykonane m. in. w cynie, drewnie, a także kamieniach szlachetnych i minerałach. Duża część zbiorów to dzieła współczesnej polskiej sztuki, jednak w posiadaniu muzeum znajdują się również dzieła zagranicznych artystów z różnych epok.

Dział Geologii swoje zbiory (odciski paproci, skrzypów i widłaków górnego karbonu, liczne skały oraz minerały) eksponuje w dwóch salach. Jedna z nich prezentuje świat minerałów, natomiast druga sala obrazuje sięgającą wczesnego proterozoiku historię rozwoju geologicznego regionu dolnośląskiego.

Dział Historii Miasta i Regionu koncentruje się głównie na ikonografii, archiwaliach, dokumentacji życia społecznego po 1945 roku, architektury i układu przestrzennego dawnego Wałbrzycha i niektórych miejscowości położonych na terenie Pogórza Sudeckiego.

Dział Archeologiczny gromadzi zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk prowadzonych po 1975 roku na terenie województwa dolnośląskiego.

Biblioteka mieszcząca zbiory specjalne w postaci starodruków oraz dokumentów życia społecznego, książek i map wydanych przed 1945 rokiem.

W muzeum znajduje się jedyny w Polsce i drugi na świcie okaz karbońskiego stawonoga z gromady wijów kopalnianych.

 

Bilety:

  • Bilet normalny: 8 zł
  • Bilet ulgowy: 5 zł
  • Bilet rodzinny: 15 zł (bilet rodzinny jest ofertą dla grup od 3 do 4 osób, w tym przynajmniej jedna osoba dorosła i przynajmniej jedno dziecko)
  • Usługa przewodnika w języku polskim: 20 zł od grupy
  • Usługa przewodnika w języku niemieckim: 40 zł od grupy

We wtorki – wstęp bezpłatny (nie dotyczy usługi przewodnika oraz zajęć edukacyjnych i wystaw czasowych*)

*We wtorki wstęp na wystawy czasowe: 5 zł

 

Ważne:

  • Zwiedzanie ekspozycji odbywa się co pół godziny, począwszy od godz. 10.00.
  • Ze względu na powierzchnię niektórych sal jednorazowo ekspozycję może zwiedzać nie więcej niż 25 osób.
  • Honorujemy karty „Rodzina 3+”
  • Przyjmujemy płatności kartami kredytowymi

 

1muzeumporcelany
9muzeumporcelany
5muzeumporcelany
8muzeumporcelany
2muzeumporcelany
3muzeumporcelany
4muzeumporcelany
7muzeumporcelany
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8
Fotografie zaczerpnięto z:
Typ atrakcji muzeum

Lokalizacja

1 Maja 9, 58-300, Wałbrzych, Poland

Strona www: muzeum.walbrzych.pl/