Krzywa wieża w Ząbkowicach Śl.

W Ząbkowicach Śląskich wybudowana została jedyna w swoim rodzaju Krzywa Wieża. Jest to 34-metrowa budowla, a jej przechylenie wynosi ponad dwa metry i wciąż się zwiększa.

Czas powstania wieży oraz jej przeznaczenie nie jest do końca znane badaczom. Może ona być pozostałością po miejskich murach, jednym z filarów miejskiej bramy lub dzwonnicą. Istnieje legenda, że wieża od początku mogła zostać zbudowana przez budowniczych jako pochylona, gdyż taki właśnie był ich zamysł. Potwierdzeniem tego miał być rzekomo istniejący jeszcze w XIX w. napis budowniczego na murze. Znajdował się on w części wieży przebudowanej po pożarze, który niestety spowodował duże zniszczenia, i tym samym napis został bezpowrotnie utracony.

Jednak faktyczna przyczyna pochylenia wieży jest nieznana. Z dokumentów źródłowych wynika, że pochylenie zaobserwowano jesienią 1598 r., a mogło być ono spowodowane wstrząsami tektonicznymi, które wystąpiły kilka lat wcześniej. Możliwe jest również, że powodem pochylenia mogło być po prostu osiadanie części fundamentu na podmokłym gruncie, lub nadmierny ciężar jednej ze stron wieży po dokonanej przebudowie.

Odchylenie nadal się zwiększa – w 1977 r. wynosiło 1,98 m, obecnie znacznie przekracza 2 m (według ostatnich pomiarów 2,14 m).

 

Zwiedzanie:

  • od 1 kwietnia do 30 września codziennie w godzinach 09-19
  • od 1 do 31 października codziennie w godzinach 09-18

    od 1 listopada do 31 marca: od wtorku do niedzieli w godzinach 09-17

Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

Bilety:

  • normalny 4 zł
  • ulgowy 2 zł

 

1krzywawieza
5krzywawieza
2krzywawieza
4krzywawieza
3krzywawieza
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5
Fotografie zaczerpnięto z:
 
Typ atrakcji wieża

Lokalizacja

Krzywa 1, 57-200, Ząbkowice Śląskie, Poland

Strona www: www.krzywawieza.eu