Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w dzielnicy Centrum

Kategoria: w Nowej Rudzie

Świątynia przy ulicy Kościelnej to jedna z najpiękniejszych przykładów neogotyku w całym województwie, choć można zauważyć w niej inspiracje zaczerpnięte z niemieckiej architektury romańskiej, francuskiej architektury wczesnogotyckiej i gotyckiej oraz niemieckich kościołów halowych. 

Kościół zaprojektowany został na planie krzyża łacińskiego, a wysokości sklepień mogą wskazywać, że jest to bazylika. Wyjątkowego charakteru nadaje mu wieża sięgająca 72 metrów, która góruje nad miastem.  Powierzchnia świątyni jest równie imponująca jak jej wysokość – długość to około 72 m, szerokość zaś około 24 m. Materiałem budowlanym jest czerwona cegła palona, łączona z ciemnobrunatną cegłą glazurowaną.

Wnętrze świątyni jest tak obiecujące jak zapowiada przepiękna bryła kościoła. Zwiedzanie należy zacząć od ołtarza głównego, stworzonego w monachijskiej pracowni Josepha Elsnera, aby przejść kolejno do mniej okazałych, choć równie kunsztownie wykonanych czterech ołtarzy bocznych. Wartymi uwagi są także figury świętych, w tym  12 apostołów, na filarach nawy głównej. Równie interesująca jest ambona nawiązująca do ołtarza głównego, wykonana w pracowni tego samego artysty. W nawach bocznych znajdziemy też bogato zdobioną chrzcielnicę, wykonaną ze sztucznego, szarego piaskowca, pochodzącą z XIX w, a także konfesjonały ustawione w naszej świątyni w roku 1895. Na Państwa uwagę zasługują też umieszczone na ścianach obrazy oraz dwa ogromne żyrandole wykonane w 1896 r na wzór tych w katedrze w Akwizgranie.

Nasz kościół warto odwiedzić również, aby usłyszeć jedne z największych i najcenniejszych organów na Dolnym Śląsku. Noworudzka świątynia może poszczycić się instrumentem o trzech manuałach i pięćdziesięciu głosach. Wielbicieli muzyki klasycznej z pewnością ucieszy fakt, że kilka razy w roku odbywają się tu koncerty organowe artystów o sławie ogólnopolskiej a także ogólnoświatowej. 

 

Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w dzielnicy Centrum
Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w dzielnicy Centrum
Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w dzielnicy Centrum
Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja w dzielnicy Centrum
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Fotografie zaczerpnięto z:

Typ atrakcji kościół

Lokalizacja

Kościelna, 57-400, Nowa Ruda, Poland